Ifjúkorom egyik nagy kedvence volt Dallos Sándor Munkácsy Mihályról írt két kötetes életrajzi regénye, a Nap szerelmese és az Aranyecset.Nem tudom hányszor olvastam el összesen, de sokszor. Ma is van belőlük 1-1 példány a könyvespolcomon. Mesterem Saáry Zoltán mellett azt hiszem, éppen Dallos Sándor könyve volt az ami a festészet irányába terelt, részben e könyveknek is köszönhetem, hogy ma az vagyok aki vagyok, hogy a festészet tölti ki a mindennapjaimat. Ezért hálás szívvel gondolok az íróra, ha e könyvek eszembe jutnak.
Dallos Sándor – A nap szerelmese, Aranyecset
Antikváriumokban, Vaterán stb. még kapható
A kétkötetes mű egyszerre ismeretterjesztő és színes, olvasmányos regény, amely generációkon keresztül megőrizte frissességét és vonzerejét. A két regényből egy mozgalmas, romantikus és drámai életutat ismerhet meg az olvasó, melynek hatására alig várja, hogy a festő műveivel találkozzon. Munkácsy Mihály regényes életrajzának első kötete a nagy magyar festő fiatalságának éveit, pályakezdésének viszontagságait mutatja be az asztalosinasságtól a művész düsseldorfi tartózkodásáig. A regény valóság és fantázia elemeinek ötvözete, mégis hitelesen kelti életre a festő emberi és művészi egyéniségét, valamint a kor hangulatát. Az Aranyecset a második kötet, amelyben az író a művész párizsi éveit mutatja be; a siker, a beérkezés éveit, örömeit és gyötrelmét, s a betegség okozta művészi és emberi hanyatlást. Dallos Sándor teljes részletességgel avatja be az olvasót a festő életének minden mozzanatába.
Harsányi Zsolt – Ecce Homo
Itt vásárolható meg – KATTINTS IDE!
Harsányi Zsolt – Ecce Homo c. könyvét talán kevesebben ismerik mint Dallos Sándor művét. Harsányi könyve ugyancsak Munkácsy életrajzi regénye de Dallos könyvével szemben kissé kevésbé regényes, a benne leírtak sokkal hitelesebbek mint Dallos könyvében található regényesebb történetek. Persze a főbb szálak itt is megegyeznek, hiszen a Művész életének lényegesebb állomásai mindkét regényben megtalálhatóak, Harsányi könyvéből hiányzik a Dallos műben szereplő néhány személy és esemény, melyek valószínűleg nem is léteztek, csak Dallos Sándor színezte vele ki a festőóriás történetét. Valószínű, hogy Dallos is sokat merített az eredeti Harsányi féle regényből. Érdekessége, hogy az író nagyapja Harsányi Pál akinek a személye mindkét regényben felbukkan, személyesen is ismerte és patronálta Munkácsyt. Így valószínű, hogy első kézből rendelkeztek hiteles forrásokkal a művészről.
„Családunk nagyrabecsülése Munkácsy művészete iránt nemcsak a nagyapámhoz, Harsányi Zsolthoz, a Munkácsyról szóló regény, az Ecce homo írójához vezethető vissza. A Munkácsyhoz fűződő kapcsolataink gyökerei nagyapám nagyapjához, Harsányi Pálhoz vezetnek. Harsányi Pál, mint az Országos Magyar Képzőművészeti Társulat igazgatója, az 1860-as években egyik első és lelkes támogatója volt az ifjú Munkácsy Mihálynak. Nagy megtiszteltetésnek tartom és örömmel tölt el, hogy Munkácsy Mihály művészetét most az Ecce homo 21. századi kiadásával ünnepelhetjük.” (Dr. Harsányi Zsolt)
Eredeti megjelenés éve: 1935
Személy szerint nekem ma már az Ecce Homo a kedvencem, de jó szívvel gondolok ifjú korom kedvencére a Dallos regényre is.
Ti olvastátok a könyveket? Mit gondoltok róluk? Alul a hozzászólások között leírhatjátok a véleményeteket!
Ha tetszett a cikk kérlek oszd meg a facebookon is!
Imádom a Dallos könyveket! Ennek hatására kezdtem el jobban érdeklődni a festészet iránt és szerettem meg Munkácsyt, mint embert és műveit 🙂
Amikor főiskolára jártam akkor olvastam. Sajnos azóta 3 költőzésen vagyok túl a könyvek elvesztek de máris írtam a használt könyvek boltjába és megrendeltem őket. Újra szeretném elolvasni. Albumaim vannak Munkácsyról. Imádom a képeit. Kár, hogy az alapozáshoz kátrány származékot használt és a képei besötétednek. Remélem azért sikerül a mai modern technikával valahogy megmenteni őket.
Megmondom oszinten,en meg nem olvastam,viszont nagyon csodalom Munkacsi kepeit,lenyugoznek .
Igen igen! Alapművek. Én kamaszként olvastam őket! Többször is… Nagy hatással voltak rám.
Kedves Krisztián!
Örömmel olvastam az új blog bejegyzésed, nekem is kedvencem volt Dallos Sándor regénye, többször elolvastam én is. Az Ecce Homo-hoz még nem volt szerencsém, de el fogom olvasni! Egyik kedvenc festőm Munkácsy Mihály, talán azért is, mert olvastam ezeket a könyveket. Amikor nyugdíjba vonultam, munkatársaimtól a nagy Munkácsy albumot kaptam búcsúajándékként, és ami még nagy öröm volt számomra 2008-ban Kecskeméten volt a Nagy Munkácsy kiállítás, ahol közvetlen közelségben lehettem az eredeti művekkel, Pákh Imre műgyűjtő jóvoltából. (A képek többségét Ő kölcsönözte a múzeumunk részére)
Köszönöm: Margo
Dallos Munkácsy könyveit többször olvastam. Időnként előveszem és bele-bele olvasok.
A Dallos féle két könyv ma is a könyvespolcom főhelyén vannak, és annk idején szinte egyvégtében olvastam el őket. A Harsányi könyvet eddig nem olvastam, de most akkor neki látok ennek is, amig erőm és időm futja. Talán még megtalálom valahol.
Köszönöm , hogy felhívtad a figyelmem erre.
Zemplényiné Marika
Kedves Krisztián!
Olvastam az Aranyecsetet és A nap szerelmesét – többször is. Azt hiszem ebböl látszik, hogy elbűvölt és el is gondolkodtatott! Üdvözlet! Tót Kása Piroska
Most nyáron olvastam az Ecce Homo-t
eredeti kiadásban, nagyon élveztem,és még festészeti szempontból is voltak benne számomra hasznos dolgok.
üdv: Béla
Kedves Krisztián!
Örülök, hogy felhívtad a figyelmet a Dallos könyvekre, nekem mindkettő megvan, 1971-es kiadásban. Már nagyon régen olvastam, de most újra elővettem. Köszönöm: Éva