7. Lecke Az osztott paletta elmélete (Ingyen festőleckék)
Ebben a leckében az osztott elsőrendű palettát és a triád paletta elméletet ismerhetjük meg.
Az osztott elsőrendű paletta lényege, hogy a 3 alapszínből 2 változat szerepel a palettán, tehát két sárga, két vörös és két db kék színárnyalat. ennek a palettának a logikája szerint a színkörön megtalálható elméletbeli tökéletesen tiszta alapszínek helyett, azok mindkét oldaláról választunk 1-1 ténylegesen létező színt, és így próbáljuk a tökéletesen tiszta színek hiányában lefedni a színkör legnagyobb részét.
Ezek szerint tehát választunk egy zöldes sárgát (kadmium citrom) és egy vörös felé tartó sárgát (kadmium közép sárga). Egy narancs felé tartó vöröset (kadmium világos vörös) és egy lila felé tartó vöröset (kraplakk, vagy alizarin kármin vörös). Egy zöld felé tartó kéket (Pthalo kék) és egy lila felé tartó kéket (ultramarin kék).
Ezzel a hat színnel a színkör legnagyobb része lefedhető.
Csere színek
Ezen a ponton szót kell ejteni arról is, hogy léteznek un. „csere színek” a festészetben.
Ezek a csere színek arra valók, hogy az osztott elsőrendű palettán egyes színeket az adott festményhez szükséges jobb munkavégzés érdekében lecserélünk egy másik árnyalatra.
Például egy gyakori megoldás ha a pthalo kéket lecseréljük cölin kékre, a kadmium citromot kadmium világos sárgára és a kadmium közép sárgát okker sárgára cseréljük.
Munka paletta
Ez egy un. „munka paletta” lesz, aminek a lényege, hogy az adott munkához a legmegfelelőbb színárnyalatokat használjuk. Ez a leggyakoribb alap paletta.
A pthalo kéket azért cseréljük le, mert a pthalo kék túl intenzív szín és a cölin kék sokkal kiegyensúlyozottabb, keverés közben kevésbé agresszív szín, ami kiváló pl. tájképekhez ég, víz stb. festésére.
A citrom sárga helyett többnyire hasznosabb a kadmium világos sárga, az okkersárga pedig mind a tájképeknél, mind az emberi test színeinek kikeverésekor hasznos szín, így a kadmium világos sárga és az okkersárga a legtöbb esetben elegendő tartományát adja a sárga színeknek.
Tehát az elméleti palettán lévő 6 db szín árnyalatait úgy válogatjuk össze, ahogyan az adott projekthez a legmegfelelőbb. Ez lesz a munka paletta
A KINVA ART AKADÉMIÁN, mi a leggyakrabban az un. „OSZTOTT TRIÁD PALETTÁT” használjuk.
Az osztott triád paletta megegyezik az osztott elsőrendű palettával, csak itt egy másik logika szerint is osztályozzuk a színeket. Ebben a leckében megfogjuk ismerni az osztott triád palettát is.
A TRIÁD PALETTA
Triádoknak nevezzük azt a paletta felosztási/korlátozási elméletet, amikor a 3 elsőrendű szín valamilyen variációjából építünk korlátozott palettát.
A triádok 3 színből állnak, alapértelmezés szerint fehéret keverünk hozzájuk szükség szerint, de ezt külön nem jelöljük.
A színelmélettel foglalkozó leckében beszéltünk arról, hogy a 3 elsőrendű szín nem áll rendelkezésünkre festék formában, ezért olyan színeket kell választanunk, amik a színkörön egy – egy elsőrendű szín két oldalán találhatóak, ahhoz közel vannak.
Tehát a középen található elsőrendű sárga bal oldalán a kissé zöldes citromsárga, jobb oldalán a kissé narancsosabb kadmium világos sárga van
Az elsőrendű kék bal oldalán a kissé zöldes cölinkék, vagy a kobaltkék a jobb oldalán a kissé lilás ultramarinkék van.
Az elsőrendű vörös bal oldalán a lilás alizarin kármin a jobb oldalán a kissé narancsos kadmium világos vörös vagy vermilion vörös van.
Mint látható, mindhárom alapszínből kettő áll rendelkezésünkre, így próbáljuk a színek legnagyobb tartományát lefedni.
Az osztott triád paletták logikája az, hogy a fenti 6 színből 2 db 3 színből álló triádot képzünk, melyekben 3 alapszín található.
A megfelelő logika szerint elosztott 2 triád, között érzékelhető hőmérséklet különbség van.
Eszerint az egyik triád hidegebb, a másik melegebb színtartományt biztosít.
Így a két triád neve is eszerint alakul hideg és meleg triáddá.
A hideg triád, intenzitása nagyobb, mint a meleg triádé.
A meleg triád a semleges tartományokhoz közelebb áll, mint a hideg triád
A Hideg triád
Kadmium citromsárga, Kadmium világos vörös és Cölin kék vagy kobaltkék színekből épül fel.
Hideg triád citrom sárga, Világos vörös és Cölin vagy kobalt kék
A Hideg triád
Kadmium citromsárga, Kadmium világos vörös és Cölin kék vagy kobaltkék színekből épül fel.
Hideg triád citrom sárga, Világos vörös és Cölin vagy kobalt kék
A Meleg triád
Kadmium világossárga vagy középsárga, Kármin vörös és ultramarin kék színekből áll.
Maga a triád elmélet szabadon variálható, ezért. akármilyen színekből, szabadon összeállíthatunk további triádokat tetszésünk és hasznosságuk szerint.
Én további 2 semlegesebb triádot rendelek a fentiek mellé, ezek a következők.
Meleg triád Kadmium világos sárga, alizarin kármin és Ultramarin kék
FONTOS!
A Hideg és a meleg triádnál nem követelmény, hogy mindhárom szín egyaránt hideg vagy meleg legyen bennük, hanem az egész paletta kikeverhető színeinek egész tartományának a színhőmérséklete számít leginkább! Így pl. a kármin vörös hidegebb szín mint a kadmium világos vörös, de mégis a meleg palettában kapott helyet, mert a kadmium világos sárga és az ultramarin kékkel kiegészítve együttesen egy melegebb tartományát nyújtják a színeknek, mint amit a hideg triád képes biztosítani!
A Föld triád
Világos okkersárga, Elefántcsont fekete és vas oxid vörös (bármely vörös föld pigment jó, pl. velencei vörös, égetett sienna stb.). Mint látható ez megegyezik az Apellész palettával.
Föld triád Világos okkersárga, vas oxid vörös és elefántcsont fekete
A Semleges triád
Világos okkersárga, Ultramarin kék és égetett sienna (vagy egyéb vas-oxid vörös, vörös földek stb.). Látható, hogy itt az Apellész paletta feketéjét, ultramarinkékre cseréltük, de ez nem probléma, hiszen lehetőséget ad egy Paynes szürke kikeverésére, amivel kiválóan helyettesíthetjük a hiányzó feketét, ugyanakkor intenzívebb lilákat és zöldeket ad nekünk a tényleges kék szín jelenléte, és természetesen a kék színek is intenzívebbek lehetnek. Ez a paletta megegyezik Vellazquez által is gyakran használt korlátozott palettával, Így nevezhetjük Vellazquez palettának is.
Semleges triád (Velazquez paletta) Világos okkersárga, égetett sienna és ultramarin kék
KSZR Színkeverő Rendszer Ingyenesen letölthető e-könyv
Kattints a képre és töltsd le Te is a Forradalmi KSZR színkeverő rendszert bemutató ingyenes e-könyvet! Már több mint 1300-an olvasták!
A Teljes KSZR Színkeverő Rendszert is látni szeretnéd?
Ez a lecke csak a jéghegy csúcsa!
Ez csak egy picsi kivonat a Komplett KSZR Színkeverő Online Festészeti Tanfolyamból!
A Teljes KSZR Színkeverő Rendszer ettől sokkal több tudást tarttogat számodra! Többek között 7 db komplett festmény végígfestését bemutató videót tekinthetsz meg, az összesen 34 leckéből álló tananyagban.
Képzeld el micsoda grandiózus tudásmennyiséget kaphatsz a teljes rendszert bemutató online festőtanfolyammal!
Kíváncs vagy?
Akkor kattints a lenti gombra és nézd meg magad is!
- Lecke Ellenőrző kérdések
- Mik azok a Triádok?
- Milyen triádok vannak?
- Mik a csere színek?
- Mire valók a csere színek?
Gyakorlatok a színekkel
Akik részt vettek a festés korlátozott palettával tanfolyamon, ők már megcsinálták a triádokat, ha te nem vettél részt a korábbi tanfolyamon, vagy akkor nem csináltad meg, most egy 30 x 40 cm alapozott farostra az alábbi módon fesd meg a 4 triádot.
A feladat amellett, hogy élvezetes dolog a színek kevergetése, segít a színeidben lévő lehetőségek feltérképezésében és a színek semlegesítésének megértésében.
- Tábla
4.Tábla
-
- tábla 1. szekció
A kép önmagáért beszél, a vörös szín balra a világos vörössel indít, jobbra a kármin vörössel.
A sárga balra a világos vörös irányába tart, miközben elkezd keveredni a világos vörössel, narancs árnyalatokat adva.
A sárga jobbra citromsárgával indul, keveredik a Cölinkékkel, hideg zöldeket produkálva.
A Cölin kék a kék sarok bal oldali színe, a citrom felé tart.
A kék sarok másik színe az Ultramarinkék, mely lilásabb árnyalatával az Alizarin kármin felé tart, keveredve vele lilás kéket majd lilát ad, míg vissza nem érünk a tiszta kárminhoz.
A feladat lényege, hogy a gyakorlatban megértsd, hogyan és miért kell használni a 3 x 2 db alapszínt, szimplán csak 3 alapszín helyett. Látni fogod, a színkörön, hogyan helyezkednek el a színek hideg és meleg változatai, hogyan változnak át, a következő színné.
- tábla 2. szekció
Ez a feladat arról szól, hogy mértsd a semleges színek lehetőségét, melyeket ezek a tiszta színek adnak.
A felső egyenes a meleg triád, az alsó egyenes a hideg triád.
Láthatod, hogy mindkét egyenes bal oldalán az egyik tiszta sárgával indul, a másik oldalán az egyenesnek a triádhoz tartozó két másik elsőrendű szín van. Egy vörös és egy kék. Az egyenes enyhén “Y” alakúra változik. az ipszilon felső szára a kék felé tartva a tiszta kék színbe vált, a fokozatosan erősödő zöldből.
Az Y alsó szára úgy folytatódik, hogy a felső zöldbe, egy kis vöröset keverünk. A vörös szín a zöld komplementere, tehát, ha hozzá keverjük, akkor semlegesíteni fogja, azaz barnás szín irányába tolja el a zöldet. Így kapjuk meg a meleg, semleges barnás zöld színeket.
- tábla 3. szekció
Ebből a gyakorlatból azt látjuk, hogy tisztán milyen zöldeket adnak nekünk, a két triádban található kékek és sárgák.
Az így kapott színeket, be is lehet helyettesíteni gyári tubusos kevert zöldekkel. Mint látható a hideg triád zöldje a Permanens zöldhöz hasonlít. A Meleg triád zöldje pedig a Nedv zöldhöz hasonlít.
További gyakorlatok, a meleg triáddal (kadmium közép sárga, ultramarinkék és kármin vörös).
A három szín megfelelő arányú keverékéből okkersárgát tudsz keverni.
Más arányban semleges zöldet produkál
Szintén egy másik keverékkel szép meleg barnát ad.
Itt látható az út, a kék zöldből vált barnává.
A sárga narancsos, okkerből vált barnává.
A Kármin lilából vált barnává.
Végezd el ezt a z utolsó gyakorlatot a hideg triáddal is ugyanígy.
Itt az ingyenes e-könyv a színkeverésről
A KSZR Színkeverő Rendszer
A KSZR Szín Keverő Rendszer a színkeverés módszerének forradfalmian új módszere. Ezzel a segítséggel megérted Te is a színkeverés logikáját, rájössz a korábbi hibák okára!
A könyv ingyenes, bárki szabadon letöltheti!
Nézd meg a könyv bemutató oldalán a részleteket!
Csatlakozz közösségünkhöz is!
Ingyen festőleckék Facebook csoportja
Csatlakozz az ingyen festőleckék Facebook csoportjához, itt egymást segíti a közösség a tanfolyam feldolgozásában!
A Facebook csoporthoz való csatlakozás nem kötelező, a tanfolyam megtekintésének nem feltétele, de nagyon hasznos segítség lehet!
A tanfolyam hírlevél értesítője
Feliratkozhatsz a tanfolyam hírlevél értesítőjére is, így mindíg időben értesülhetsz az új leckék megjelenéséről és egyéb érdekes infókat is kaphatsz!
A feliratkozás nem kötelező, a tanfolyam megtekintésének nem feltétele, de hasznos lehet!
0 hozzászólás