Szóval biztos kíváncsi vagy, arra, hogy akkor én most ki akasztanék e egy Nerdrum festményt otthon a falra, vagy sem!?
Hogy honnan jutott ez a kérdés eszembe, ehhez kapcsolódóan van egy történetem.
Néhány napja találkoztam egyik kedves festő barátommal Árpival, aki mellesleg több online festőtanfolyamom résztvevője is.
A beszélgetésünk közepette, végül kikötöttünk a hamarosan induló Apellész – Odd Nerdrum online festőtanfolyam kérdésénél.
Azt mondta nekem a barátom: “ Ne haragudj meg Krisztián, de ezen a Nerdrum tanfolyamon most nem akarok részt venni”
Kérdésemre, hogy miért nem? Árpi elmondta, azért mert nem tetszenek neki Nerdrum festményei, nem bírná elviselni őket az otthona falán.
A beszélgetésnek ezen a pontján kérdezte meg, tőlem, hogy “miért, én kiakasztánám a falra?
Nem”. Feleltem neki, “én sem.”
Erre hosszabb beszélgetésbe bonyolódtunk, erről a kérdésről. Megbeszéltük, hogy Nerdrum munkái nem is otthonok falára kerülnek, hanem magán és közgyűjteményekbe, múzeumokba. Olyan gyűjtőkhöz, akik befektetésként tekintenek a sok millió vagy százmilliós értékekben mozgó Nerdrum képekre. Olyan gyűjtőknél vannak ezek a képek, akik tisztában vannak azzal, hogy a 20. század végi, 21. század eleji művészettörténet egyik formáló alakja Nerdrum, akit a jövőben még tanítani fognak.
Végül érdekes módon alakult a beszélgetésünk. Megkérdeztem Árpitól szereti e a matematikát, illetve szeret e olvasni. Kiderült, hogy olvasni nem szeret, de a matek nagy kedvence volt, még versenyeken is indult általános és középiskolában. Érdekes én ezzel pont fordítva voltam.
A lényeg, hogy megegyeztünk abban, hogy mindegy, hogy szeretjük e a matekot, vagy az olvasást, ezek az ismeretek szükségesek ahhoz, hogy elboldoguljunk a világban.
Itt vontam egy párhuzamot és rámutattam arra, hogy a Nerdrum festőtechnika megtanulására nem azért van szükségünk, mert szeretjük, vagy nem szeretjük Nerdrum festészetét. Nem is azért mert olyasmit szeretnénk festeni mint Nerdrum. Hanem azért mert vitathatatlanul a festéstechnika egyik legnagyobb mesteréről van szó, akitől érdemes azért tanulni, hogy a saját technikánkat javítsuk, fejlesszük. Hiszen miként a matematikával, vagy az írás olvasás képességével is jobban elboldogulunk a világban, ugyanúgy a Nerdrum festőtechnika megismerésével, jobban elboldogulunk a festészetben, fejlesztve a képességeinket.
Mit gondoltok mit tett ezután Árpi barátom?
Beiratkozott a tanfolyamra, mert így más megvilágításból kezdte el szemlélni a kérdést.
Szóval lehet, hogy Nerdrum munkái sötétek, bizarrak, nyomasztóak, de a tudását tekintve vitathatatlanul egy géniusz. Szinte biztos, hogy nekünk már esélyünk sem lesz tőle személyesen tanulni, de szerencsére a technikájának egy részét így is megismerhetjük, hiszen ezt összegyűjtöttem és összefoglaltam egy jól áttekinthető tananyaggá.
Már csak annyi a teendő, hogy te is velem tarts ezen az úton, és bővítsük ki a festészeti tudásunkat, képességeinket ezzel a kitűnő és Magyarországon egyedülálló, teljesen új tudásanyaggal.
Szeretettel várlak téged is az Apellész – Nerdrum Online Festőtanfolyamon!
Én bármelyik festményét kitenném, ha lenne pénzem megvásárolni. Gyönyörűek a festményei. Még a hálószobába, az ággyal szembe is kitenném, minden rossz érzés nélkül. Őstehetség.
Egyik képét sem tenném ki a falamra. Nem rontanám el az idillikus otthonomat
egy ilyen képpel ami elrontaná a nyugalmamat is. Kiállításon szívesen megnézem de egy otthon falán nem bizalomgerjesztő festmények.
TISZTELT URAM! Alulírott üvegfestésből szeretnék vizsgát tenni.Tudna ebben segíteni?
Tisztelettel:Tóth Lászlóné
Jászárokszállás
Murányi 4
5123
Személy szerint nem tenném ki. Maga a gonosz lakozik ennek a művésznek (mert művész…ez vitathatatlan)a lelkében. Olyan érzésem van a képeit nézve, mintha valamelyik ősi gonoszt (Mammont, vagy Molochot) dicsérné a képeivel. Az ember otthona MENDEDÉK….az otthonunk nem csupán a testet védi az időjárás, és a napszakok viszontagságaitól, nem csupán falak, padló és plafon, hanem a szellem menedéke is. Vajh hogyan is engedhetném be oda egy olyan alkotó munkáit, aki a szív sötét oldalával fenyeget folyamatosan a falamról rám, és a szeretteimre tekintve.
MENEDÉK….menedéket akartam írni, nem mendedéket….BOCSÁNAT, figyelmetlen voltam!
A valóságban van a gonosz, a mocskos átlagemberben. Csak nézd meg, milyen a világ! A tömeg szürke és lélektelen!Az igazság nem szép.
Részemről nem találom annyira polgárpukkasztónak a képeit. Egy „másik világ” ami megmutatkozik a képein keresztül. Szerintem ezek a monumentális képek nem lakásba készülnek. Ha mondjuk egy modern, nagy villában élnék (mint amit a filmekben is látni):)) el tudnám képzelni egy-két festményét a falon.De az otthonomba nem lenne hely, ahova feltenném.
Kíváncsian várom a tanfolyamot.
Sziasztok! Furák a képei az biztos. Én magam ennek ellenére, vagy talán éppen ezért jelentkeztem a tanfolyamra. A falra nem biztos hogy kitenném a képeit, ha mégis akkor csak azért, hogy elriasszam a hívatlan látogatókat.:)Én nem botránkozom meg.
A világ olyan amilyen. A halál a kannibalizmus a kegyetlenség, öldöklés jelen vannak. Én kizárom, más is kizárja a gondolataiból, de valahol bennünk vannak mégis, valamilyen félelem irtózat stb formájában. Azonban néha elkerülhetetlenül a szemünk elé kerülnek, a híradások gondoskodnak róla.Azért, mert nem gondolunk rá, attól még jelen vannak. Elég ha felbolydul a világ, és máris oszló hullák vannak körülöttünk. Ahogy a világ egyes részein, most is. A képeiről ilyesmik jutnak az eszembe. De a durva jeleneteket, a világért sem festeném meg. Ő megteszi helyettem. A választás joga a mienk. Kitesszük a falra, vagy nem tesszük ki. (képletesen)
Nem a képek témái, – mert azok bizarak – hanem a paszteles színvilága az ami tetszik. No és persze izgatottan várom a technikát, amit reményeim szerint el is tudunk lesni Tőle, legaláb részben. Klári
Sziasztok! Most olvastam el a bejegyzést, és a hozzászólásokat. 🙂 A magam részéről sajnos a lakásom nem megfelelő közeg lenne a képei számára. Ha lenne egy képcsarnokom, ahol lakhatnék is….biz’ Isten kitenném. A téma elgondolkodtat, a technika és színvilága lenyűgöz. Azt azért megjegyezném, hogy vannak kedvenc festőim,és mindegyikőjüknél más valami ragad magával, ezért érdekes képcsarnokom lenne.
Vannak olyan képei, amit kiakasztanák a szobám falára tőle. Találtam párat, aminek a színátmenetei melegséget, mély érzelmeket tükröznek vissza. Számomra csodálatos az a pár kép. Sajnos nagyon sokat a nyomasztó hatás miatt egyáltalán nem tették ki. Viszont nagyon tetszik a technikája. Érdemes tanulni belőle.
Kénytelen vagyok Téged idézni, Krisztián! „Nyomasztó, bizarr, polgárpukkasztó, felkavaró, őrült”. Ugyanakkor – szintén tőled: „zseniális” – mer’hogy egyetértek Veled mindegyik véleményben. Mindazonáltal hiába a legutolsó, pozitív jelző, a lakásomban nyugalmat, békét, simaságot szeretnék, nem „polgárpukkadni”, „felkavarogni”, stb. Tanulni viszont lehet tőle, csak az általa használt technikával szelídebb témákat festeni. Vagy akkor már nem Nerdrum-stílusban dolgozik a festő? Hát ezt már nem tudom megítélni, bár a kérdésed nem is erre vonatkozott.
Simán! Bár lehetőségem lenne egy valódi Nerdrumra rá! 🙂
A napos, meleg témák a kedvenceim.
…, de azért találnék helyet neki.
(bocs, de nem fejeztem be a mondatom 🙂
Szerintem sem „fehér lótól kapta a szerencsepatkót”. De mi nem követője, csupán megfigyelőjeként vagyunk jelen ezen a tanfolyamon! Ez a festői ismereteink kibővítésénél nem jelent többet.
A tudása önmagában szerintem semleges.
Sziasztok! Szerintem szimplán nyomasztóak, olykor pedig bizarrak, esetleg vulgárisak a képei. De úgy vélem oka van annak, hogy így fest. Nerdrum szerintem teljes mértékben kiszolgáltatja, kitárja önmagát a festményein keresztül. Persze bizonyára van ebben egy jóadag polgárpukkasztás is. Ha ez a szándéka, akkor elmondhatjuk, hogy sikerült rendesen felkavarnia az állóvizet. De hát ez alapvetően jellemző az amúgy természetszerűen exhibicionista művészek részéről, úgy általában is. Nerdrum egyszerűen bátrabb, vagy elszántabb másoknál. Esetleg őrültebb. Nem tudom. De az biztos, hogy technikailag, és mint egy a mondanivalóját tolmácsolni akaró művész is egyformán zseniális. Egyébként a tanfolyamon a szofisztikáltabb képeire koncentrálunk majd, de természetesen foglalkozunk azzal a gondolatisággal is ami az alkotásai mögött meghúzódik.
Kedves Krisztian, en teljesen egyetertek veled. A többiekhez is szeretnek szolni, ha elolvassak, hogy en szivesen jelentkeztem a tanfolyamra, mert nem azt akarom festeni, amit ö, viszont a technika amit Krisztian tolmacsolasaban megtanulhatok, azert külön boldog vagyok, hogy lehetösegem van legaläbb meglatni, es kiprobalni.. ha mar sajat magahoz a müveszhez nem juthatok el. Odd Nedrumnak sajätos meglatasa van a vilagrol, „nem szeretem” temakat dolgoz fel, amivel senki sem akar foglalkozni. A nagy müveszek kiszakitanak magukbol egy darabot, amit az eletben nehezen tudnak feldolgozni, igy a müveszeten keresztül ki tudja magabol adni. Szerintem ezzel nincs semmi baj, bar van egy ket kepe, ami elegge furcsa, de ö ezt az utat valasztotta, ö ilyen. Eleg nehezen fogadja el a vilag amugy is ha valami ugymond kilog a sorbol. Ez meg nem jelenti azt hogy örült lenne. En ismerek olyan embert, aki szinte csak a halälrol beszel. Mert az megfogta, ez foglalkoztatja, de attol ö meg nem örült, söt, majdnem mar a zsenialitas hataran van. Szerintem Odd Nedrum is ilyen, csak ö müvesz, meg is tudja mutatni mik jarnak a fejeben es meg hogy! Örülök hogy van ez a tanfolyam!! Köszönöm! 🙂
Nem vagyok otthon a festészetben, de a technikája az egyértelműen kiváló. Azt érdemes megtanulni.
A képeinek egy része is tetszik.Elgondolkodtatóak, de van amelyik visszataszító.
Sziasztok ! Most néztem meg csak a hulla képeit!Ha fizetnének sem jelentkeznék a tanfolyamra.Szerintem egy elmebeteg démonikus festő,aki ilyeneket fest….tudását tőlük kapja. Soha nem volt bennem ilyen taszítás,minden tanfolyamra jelentkeztem eddig.Most látom milyen védelemben vagyok !!!!
A kislány az egyetlen normális képe ????
A többi szörnyű,gyomrot görcsbe rángató. Szerintetek ????
Kedves Krisztián ! Én sem tenném ki a falra a képét.Az orosz:Igor Szaharov,Alexnder Juzsakov,Oleg Buiko,Vjácseszláv Szucskov,,Max Szkoblinszky,Szergej Guszev,Ljuba Dikep,Igor Hudozsnyik,.Razumov Konstantin…Leonid Afremov..Natele Kotovoj…stb…képeit….örömmel kitenném.Jelenleg az oroszok a kedvenceim.
Én a „Nóra” festményt (igaz az én olvasatomban)ki is tettem.
Krisztián egy korábbi tanfolyamáról ismertem meg a festő képét.
Utána kezdtem el utána nézni munkásságának. Saját kútfejemből festettem le mestermásolatként. Nekem is egyből Rembrandt jutott róla eszembe, már mint a stílusán keresztül.
Egyébként én is visszakérdeznék, hogy kiakasztanátok otthon Sándorfi Tamás festményeit? Persze ha akarnánk se tudnánk mert már a festőállványán elkeltek a művei. Azért elég hasonló lelkivilág tükrözi mind két festő műveit. Esetleg az ő technikáját is érdemes lenne elemezni ha már magyar festőről van szó. Sajnos fiatalon 2007-ben meghalt.
Krisztián!
Mint régi mesterek tárgykörben, nem gondoltál pl. Munkácsy bemutatására, egy pár mestermásolat keretén belül? Tudom, hogy hozzád milyen közel áll.
Sziasztok,
Érdekes ez a kérdés…
Szerintem az alkotói szabadság alapvető komponense egy igazi művésznek. Sok mindent lehet Nerdrumra mondani, de az vitathatatlan, hogy kevesek vannak olyan természetességgel akkora festői tudás birtokában, mint Ő. Az aspektus, amiből a saját világnézetét ábrázolja is az Ő egyéni művészeti eszköze…
Ezzel együtt én sem akartam erre a tanfolyamra leginkább a képei lelkülete miatt jelentkezni(nálam egyébként már a kislány tekintete is kiütötte a biztosítékot!,de sajnos a világunk már vagy még nem tart ott, hogy lépten -nyomon reneszánsz kori tudású festőmesterekbe botlanánk. Ez a tudás Nerdrumnál nyitva van…
Ezért csatlakoztam végül én is a tanfolyamhoz.:-)
Nem ismerem Nerdrum képeit.A könyvborítón a kislány helyes.A bemutatott „vízi hulla” tipusú élő halottak képét nem tenném a lakásomba, máshol sem nézegetném .De lehet, hogy a réteges/?/ technikáját szivesen alkalmaznám a leendő festményemen, lehetne az tájkép is… , vagy valami misztikus…Kiváncsi vagyok rá, tudnom kell,hogy hogyan, mivel, miért „követte el” némelyik szörnyű festményét? Megköszönöm. ha az ingyen könyvet N-ról rátennéd a profilom-ra.
Ingyen sem kellene a legtöbb képe. A mai világban minden eladható, ami más, mint ami eddig volt. Akkor is, ha mondanivalója sincs, főleg, ha eléggé megbotránkoztató. Nem is annyira az oszlásban lévő hullaképeire gondolok,vagy az „Amputation” sorozatra, vagy a Cannibals-ra, hanem pl. a White brick-re vagy a Twillight-re
http://www.paulboothgallery.com/exhibition/odd-nerdrum-crime-and-refuge/ (utolsó kép az oldalon).
Ezekbe igen nehéz bármiféle mondanivalót belemagyarázni 🙂 Láda pezsgőben fogadok, hogy egy pszichológiai felmérésem minimum személyiségzavarosnak minősülne.Vagy csak röhög magában a világon. Egy nagyon jó film jut róla eszembe: A hülyék paradicsoma a címe. Ebben a filmben másfél órán keresztül néz a közönség egy olyan mozifilmet, amiben egy meztelen férfifenék látható, semmi más. A közönség tombol a gyönyörűségtől. Lassan elérkezünk ide.
Edit! Nagyon tetszik amit írt! 🙂
Nagyon egyetértek Önnel!
Nem hiszem, hogy akár egy képtárban is a nyomasztó képeket nézném órákig.
Vannak emberek, akik szeretik az antik bútorokat és az ezeknek megfelelő környezetben élnek. Ott, el tudom képzelni, hogy beilleszkedik a lakás stílusába egy két Nerdrum kép is. A jelent inkább Afremov képviseli. Napfény, Fanta, Extra Light! 🙂
Azt hiszem, hogy otthonom falára nem tenném ki, de bárhol látnám, akár múzeumban, vagy kiállításon, képtárban, akkor ott leülnék és órákig csak nézném, és gondolkodnék. Mert ezek a képek gondolkodásra ösztökélnek, bármilyenek is nem volna egyetlen perc nyugalmam sem tőlük. Aztán felkeresnék egy másik képet és azt is órákig csak nézném.
Nem gyönyörködésre születtek, hanem gondolkodásra.